pondelok, 24. júna 2013

Dolce Vitaj

Počas Júna sa v Bratislave a niekoľkých ďalších mestách (Poprad, Zvolen...) koná tzv. Taliansky festival na Slovensku. Tento festival zahŕňa množstvo sprievodných podujatí, ktoré nám približujú históriu, kultúru a životný štýl tejto rozmanitej krajiny. Sú to rôzne výstavy, trhy, divadelné predstavenia a koncerty.  Nanešťastie sa mi nepodarilo zúčastniť sa všetkých podujatí, jednak preto, že nie sú všetky v Bratislave a tiež preto, že by to bolo časovo a finančne náročné. No aj napriek tomu to, čo som stihla stálo za to. V piatok sme navštívili putovné talianske trhy na Hviezdoslavovom námestí a potom sme sa vrátili aj v sobotu, tak sa nám tam zapáčilo. Ešte sme sa len blížili k stánkom a už to tam rozvoniavalo všetkými možnými vôňami. A čo ešte ten pohľad na všetky tie úžasné dobroty, čo lákali na pultoch stánkov. Od olív, cez sušené paradajky, rôzne druhy pesta a sladkostí až po syry a typické talianske prosciuto. Všade sa to doslova hemžilo ľuďmi, ktorí neodolali a nakupovali ostošesť.

Po tejto prehliadke gastronomických rozmarov sme sa presunuli na námestie pri Eurovea a tam nás čakalo pouličné divadlo Le Arti per Via, ktoré predstavovalo život talianskych ľudí v 19. a začiatkom 20. storočia. Boli tu rôzni remeselníci, predavači, hudobníci a ženy pri každodenných domácich prácach. Mali sme možnosť ochutnať aj pravú taliansku gelato podľa starej receptúry. Pre najmenších tu zas bolo bábkové divadlo.

Na opačnom konci námestia nás čakalo motorové prekvapenie. Všetci milovníci kultového talianskeho „vozítka“ značky Vespa si prišli na svoje. Bolo ich tu neúrekom, od starých až po najnovšie modely. Toľko týchto malých žihadiel pokope som nevidela ani v Taliansku.
Tiež sme navštívili výstavu Sny a vášne talianskej módy, o ktorej sa dočítate v samostatnom príspevku. Zúčastnili ste sa aj vy niektorého z podujatí v rámci festivalu Dolce Vitaj? 

Žiadne komentáre:

Zverejnenie komentára